Články & návody

Sháníte projekční kancelář? Jsme tu pro vás. Projektujeme nové stavby i rekonstrukce.

Dokurzu.cz - největší nabídka rekvalifikačních a obecných kurzů (i online kurzů), seminářů a firemních školení v České republice.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení zdiva.

Rekonstrukce Vinklárek - rekonstrukce bytů a domů.

Izolace plochých střech Brno - modernizaci střechy jednovrstvými nebo dvouvrstvými asfaltovými pásy.

S.B. Comp. spol. s r.o. - nerezové nýtovací matice.

EKOTHERM MONTAGE s.r.o. - instalatérské práce Pelhřimov a okolí.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha a okolí. 

Převlékáme postel aneb jak zamezit šíření nežádoucích mikroorganismů

Výměna lůžkovin je jednou z nezbytností při kompletním úklidu. I když se na první pohled může zdát, že jde o velmi jednoduchou činnost, většina lidí ji dělá špatně. Kromě optimální frekvence je nutné dbát i na sanitaci. V opačném případě nám hrozí nejen zdravotní rizika, ale i nepříjemný zápach, který ve své domácnosti jistě nechcete.

Jednou za měsíc je málo

Obecná poučka, kterou máme zakořeněnou v mysli od svých rodičů nebo jako obecně nepsaný fakt nám říká, že povlečení a prostěradlo by se mělo měnit jednou měsíčně. I když se vám tato frekvence může zdát optimální. Bohužel tomu tak není. Vědci a experti z praxe zjistili, že tato lhůta je mylná. Správně by se lůžkoviny měly měnit jednou za týden maximálně za dva. Může se zdát, že je to velmi časté, ale pokud uvážíme, co vše na lůžku ulpívá rychle se s tímto názorem ztotožníme.

Během spánku totiž naše tělo nadále funguje, a naopak se regeneruje a tím dochází k většímu pocení nebo odlupování kůže. I když to tedy na první pohled není patrné, tak během jedné noci zůstanou v peřinách a na povlečení naše chlupy, vlasy, lupy, kůže a v neposlední řadě i zmíněný pot. Tato směs je pak ideálním domovem pro nejrůznější bakterie a roztoče, které se zde množí a mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy od ekzému až po astma.

Zejména u žen je nutné dále vzít v úvahu i kosmetické přípravky. Ty se většinou aplikují na noc a kromě toho, že se dostávají do pleti, zůstávají nám i na polštáři a přikrývce. Zde se z nich pak opět stává živná půda pro nežádoucí mikroorganismy.

Stlaní není žádoucí

Pro eliminaci roztočů a dalších organismů platí i další zásady. Jedna z nich hovoří o tom, že stlaní peřin není vhodné. Pokud totiž ihned po probuzení peřiny zasteleme, zůstane v nich teplo a případné vlhko z našeho potu a v takovém prostředí se nežádoucí organismy budou šířit ještě rychleji. Mnohem lepší je tedy peřiny nechat tak jak jsou, anebo je dát vyvětrat ven. Zejména v létě je tato varianta ideální a zcela žádoucí. Pokud to není z jakéhokoliv důvodu možné, postačí i možnost samotného větrání, které by však mělo být dostatečně intenzivní a trvat alespoň 5 minut.

Správná sanitace je základ

Výměna lůžkovin spočívá i v důkladné dezinfekci. Aby povlečení a prostěradlo bylo připraveno na nové použití, musí projít pracím cyklem. Teplota vody se zde odvíjí od samotného materiálu. Vždy si, ale pamatujte, že při méně než 60 °C se žádných mikroorganismů nezbavíte. Už při výběru lůžkovin tedy dbejte na správný materiál, který posléze můžete pořádně vyprat. Pomyslnou sázkou na jistotu je čistá bílá bavlna, kterou lze vyvařovat i na 90 °C. Na trhu dnes mimo jiné existují i speciální přípravky zajišťující dezinfekci, které když se zkombinují se správnou teplotou dokáží takřka zázraky.

Tip! Chcete-li ještě více eliminovat případné problémy poohlídněte se po materiálech se speciální antibakteriální a protiroztočovou úpravou.

Při nemoci platí přísnější opatření

Pokud jste vy nebo kdokoliv z vaší domácnosti nemocní, je nutné režim povlékání upravit. Ať už máte horečnaté onemocnění nebo jiný druh bakterií či virů, převlékejte alespoň dvakrát až třikrát týdně. Nejen, že pomůžete jak nemocnému, který se v čistých peřinách jistě bude cítit lépe, tak pomůžete i ostatním členům rodiny, aby případnou nemoc taktéž nechytli.

Zlatá pravidla, které není dobré porušovat

Na závěr si ještě připomeňme, že do postele byste neměli ulehat v oblečení, v kterém trávíte čas venku nebo v práci. Toto oblečení může přenášet nejrůznější choroboplodné zárodky a z hlediska hygieny tak tato varianta není přípustná. Stejná poučka platí i pro osprchování. Před každým spánkem byste měli věnovat čas osobní hygieně a ulehat „čistí“. Kromě dobrého pocitu vám sprcha před spaním jistě zajistí i lepší spánek.

 

 

Fotografie