V poslední době se více mladých rodin obrací k možnosti úspory energií při svém bydlení a nechávají si navrhovat pasivní domy. Tento trend ukazuje také na větší smysluplnost využití přírodních zdrojů a energií, z nich získávaných. Hlavní předností a ziskem v pasivním domě je zpětné získání tepla, kterým trubky v domě vymění vzduch a teplo zůstane vevnitř domu. Dům je tak z velké části soběstačný, spotřebuje málo energie na topení i chlazení, což se významně projeví v ročním zúčtování.
Takto ekologické domy se staví čím dál více napříč celou Evropou. Česká republika je podle dostupných zdrojů na evropské špičce, hned po Německu, Rakousku a Belgii, v podílu pasivních domů na nově postavené domy. Počáteční nedůvěra z 90. let tak vymizela a Češi uvěřili možnosti dostupného, ekologického bydlení a využívají jej pro svoje rodiny.
Na Moravě je možné vidět v poslední době například nárůst mateřských a základních škol, postavených v pasivním standardu. Dále také oddělení nemocnic, v Olomouci je dokonce 1. energeticky soběstačná klinika. Stavbaři se nebojí ani staveb jako jsou domovy pro seniory, či knihovny. Největší podíl ale pasivní domy mají stále jako rodinné a bytové domy. Celkový počet pasivních domů se u nás odhaduje kolem 5000 staveb.
U výstavby pasivního domu je nutný dohled stavební firmu, čímž získají majitelé jistotu dobře odvedené práce, již od projektu až k samotné realizaci. I při výpadku energií si dům dlouho udrží vnitřní teplotu, což zvyšuje pohodlí jeho uživatelů. Také není nutné obávat se případného požáru, požární bezpečnost staveb je podmínkou danou již při projektu a výběru vhodných materiálů. Pokud se podaří zasadit dům vhodně do rázu okolní krajiny, stane se její přirozenou součástí na dlouhá léta a poskytne svým majitelům klidný a bezpečný domov.